Koszt kredytu na ferie i wysokość raty

Jednak zanim udamy się po kredyt na zimowe szaleństwo warto sprawdzić, czy na pewno nas stać na kolejne zobowiązania finansowe. Dlatego zanim zachłyśniemy się ofertami pożyczki w 15 minut lub rat 0 procent zacznijmy od sprawdzenia czy będzie nas stać na spłacanie rat i czy comiesięczna rata nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem. Jak to zrobić?

Justyna Szafraniec, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Analiz Finamo S.A. i Związku Firm Doradztwa Finansowego radzi, by policzyć swoje dochody – własne lub wspólne, jeśli sprawa dotyczy małżonków, lub osób prowadzących gospodarstwo domowe. Podsumujmy swoje stałe comiesięczne wydatki (czynsz, prąd i inne stałe opłaty). Po odjęciu od dochodów kwoty stałych wydatków uzyskujemy informację jaka kwota pozostaje nam na tzw. wydatki “luźne”, które trzeba ponieść, ale mogą mieć różną wysokość – zależne od tego np. co i gdzie jemy (w domu, restauracji, czy własne kanapki), jak spędzamy wolny czas, jakie ubrania kupujemy i jak często. Jeśli kwota która pozostała jest stosunkowo wysoka możemy pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu i na płacenie comiesięcznej raty kosztem obniżenia „luźnych” wydatków. Natomiast jeśli po odjęciu stałych wydatków z naszych dochodów zostaje już niewiele może to oznaczać, że nie będzie nas stać na spłatę zaciągniętego kredytu.

Jeżeli po obliczeniu naszych możliwości okaże się, że możemy pozwolić sobie na kredyt, zanim ulegniemy hasłom o taniej pożyczce porównajmy kilka ofert. Oferty powinniśmy ocenić nie tylko nie tylko pod kątem dostępności i wymaganych dokumentów ale także pod kątem kosztów związanych z ofertą. Na koszty kredytu składa się nie tylko oprocentowanie, ale także prowizja, która zazwyczaj wynosi 5 proc. oraz dodatkowe koszty kredytu, takie jak np. obowiązkowe ubezpieczenia.

Dobry kredyt, to taki który jesteśmy w stanie spłacać – podkreśla Justyna Szafraniec, Finamo S.A i ZFDF – Pamiętajmy, że wysokość raty można regulować m.in. za pomocą długości okresu kredytowania. Wydłużenie tego okresy oznacza mniejszą ratę, ale musimy pamięć, że łączna wartość zapłaconych przez nas odsetek wzrośnie. Drugą możliwością regulowania raty kredytu jest sposób ich naliczania. Raty mogą być malejące lub równe. Raty równe mają taką samą wysokość przez cały okres spłaty. Konsekwencja takiego wyboru jest rata, która w początkowym okresie składa się w dużej części z odsetek i w mniejszym stopniu z kapitału. Alternatywą są raty malejące – w ich przypadku rata kapitałowa jest zawsze taka sama, ale zmienia się część odsetkowa. Ponieważ spłacając kapitał, zmniejszamy nasze zadłużenie wobec banku, wobec czego co miesiąc pobiera on też coraz mniejsze odsetki. Konsekwencją tego wyboru są początkowo wyższe raty, ale końcowo mniej zapłaconych odsetek. Na koniec bardzo ważne, by przed podpisaniem umowy kredytowej dokładnie ją przeczytać wraz ze wszystkimi załącznikami. Jeżeli czegoś nie rozumiemy nie obawiajmy się pytać, bo chodzi o nasze pieniądze. W pośpiechu bardzo łatwo możemy nieświadomie zaakceptować niekorzystne dla nas warunki kredytowe. Pamiętajmy o tym i bądźmy ostrożni.

Średni koszt kredytu na ferie i wysokość raty:

3000 PLN

8000 PLN

Okres 36 miesięcy 36 miesięcy
Rata miesięczna 111,47 PLN 297,27 PLN
Koszty pożyczki 1012,92 PLN 2701,7 PLN

Źródło: Goldenegg – Niezależni Doradcy Finansowi, ZFDF

Porównanie dostępnych kredytów gotówkowych dostępnych obecnie w bankach. Kwota kredytu 3000 PLN:

Bank

kredyt: 3 000 PLN, 60 miesięcy, bez ubezpieczenia

produkt

oprocentowanie

prowizja

rata równa

koszt całkowity kredytu

RRSO

Meritum Bank

Kredyt gotówkowy

15,90%

5%

76,43 zł

1 585,80 zł

19,88%

MultiBank

Multigotówka

17,99%

5%

79,97 zł

1 798,20 zł

22,44%

Pekao S.A.

Pożyczka Ekspresowa

18,99%

5%

81,70 zł

1 902,00 zł

23,68%

Deutsche Bank

Kredyt gotówkowy

20,00%

5%

83,46 zł

2 007,60 zł

24,94%

BGŻ

Pożyczka Tu i Teraz

20,00%

5%

83,46 zł

2 007,60 zł

24,94%

mBank

Kredyt gotówkowy

21,00%

5%

85,22 zł

2 113,20 zł

26,20%

Źródło: Finamo S.A., ZFDF

Eksperci Finamo S.A. i ZFDF podpowiadają, że kredyty gotówkowe nie są jedynym sposobem na sfinansowanie zimowego urlopu. Niewątpliwie tańszym rozwiązaniem jest kredyt odnawialny w ROR, który „sam się spłaca” poprzez wpływ pensji lub innych dochodów na konto. Jest on zazwyczaj niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy, a odsetki płacimy tylko od faktycznej kwoty zadłużenia i za rzeczywisty czas zadłużenia. Jeżeli potrzebujemy krótkoterminowego finansowania, możemy skorzystać z darmowego kredytu na karcie kredytowej, na której okres bezodsetkowy wynosi ponad 50 dni. Pamiętajmy jednak, że, aby nasz kredyt był rzeczywiście bezpłatny spłacajmy całe zadłużenie na karcie w terminach wyznaczonych przez bank.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *