Ranking wakacyjnych kredytów gotówkowych – Lato 2011

winner podiumRozpiętość marży produktowej banku nie jest jednak jedynym problemem klientów pożyczkowo-kredytowych banku. Okres wakacyjny sprzyja zaciąganiu szybkich kredytów lub pożyczek gotówkowych na wakacje. Jeśli coś jest popularne i zwiększa się zapotrzebowanie sezonowe na produkt, tudzież usługę finansową, banki ochoczo podnoszą koszty kapitałów pożyczkowych.

Jeśli nie wybraliście się jeszcze na wakacje, a myślicie o zaciągnięciu szybkiego kredytu lub pożyczko – gotówkowej, aby sfinalizować wymarzony urlop, specjalnie dla was przygotowaliśmy ranking kredytów gotówkowych. Tradycyjnie, aby móc porównać oferty bankowe musimy poczynić pewne założenia.

Jan Kowalski pragnie sprawić żonie i dwójce dzieci prezent w postaci wymarzonych wakacji. Zakładamy model rodziny 2 plus 2. Opcja wymarzonych wakacji to dwutygodniowy pobyt w Egipcie dla czterech osób. W grę wchodzi oferta all inclusive w hotelu trzy gwiazdkowym. Zakładany koszt wakacji z dodatkową gotówką na ekstra wydatki wyniesie Jana Kowalskiego 10 000 zł. Żeby zbytnio nie odczuć ciężaru akacji, Kowalski postanawia zaciągnąć kredyt na okres dwóch lat. Jan Kowalski kredyt będzie spłacał według rat równych. Sprawdźmy jaką ofertę kredytu gotówkowego przygotowały dla Pana Kowalskiego banki.

Dalej zakładamy, iż Jan Kowalski ma wspólne z małżonką konto w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej im. J. Stefczyka. Kowalski ma już w owym banku kredyt mieszkaniowy. Pomyślał sobie o ofercie innych banków aniżeli dotychczasowy SKOK. Piszemy to dlatego, gdyż Kowalski starając się o kredyt w innym banku musi liczyć się z wyższymi kosztami. Wyższymi, dlatego że jest zewnętrznym klientem banku.

 

Zestawienie ofert dwuletniego kredytu gotówkowego na 10 000 zł.

Nazwa banku

Nazwa Produktu

Prowizja

Oprocentowanie nominalne

Miesięczna rata

Całkowity koszt kredytu

Uwagi

BNP Paribas

Kredyt Gotówkowy

3 %

9,90 %

474,82 zł

1395,65 zł

0 % prowizji dla stałych klientów

Polbank EFG Kredyt na Miarę 3,00 % 11,90 % 484,38 zł 1625,03 zł premia 500 zł za sumienną spłatę rat kredytu

Getin Noble Bank

Wygodny kredyt gotówkowy

4,99 %

10,90 %

488,85 zł

1732,37 zł

możliwość negocjacji prowizji

Lukas Bank Kredyt Wakacyjny 3 % 12,90 % 489,20 zł 1740,73 zł Promocja 22.09.2011, możliwość obniżenia oprocentowania do 2 %

Citi Handlowy

Pożyczka gotówkowa

5 %

10,99 %

489,33 zł

1744 zł

Obowiązkowe ubezpieczenie

Eurobank Kredyt w 15 minut 5,00 % 11,00 % 489,38 zł 1745,20 zł bank nie wymaga ubezpieczenia

Źródło: opracowanie własne na podstawie stron internetowych banków, stan na 20.08.2011 r.

Niestety biorąc pod uwagę parametry kredytu według preferencji Jana Kowalskiego, wśród ofert na rynku kredytów gotówkowych nie ma jednego najtańszego kredytu. Ponadto sprawdziliśmy też, na jakie warunki mógłby liczyć Jan Kowalski, gdyby starał się o kredyt w swoim banku macierzystym. Biorąc pod uwagę bardzo dobrą historię kredytową Kowalskiego, stałe miesięczne wpływy oraz staż członkowski, Kowalski może liczyć na kredyt o oprocentowaniu 10,75 % w skali roku oraz prowizję w wysokości 2 %, powiększającej kwotę wnioskowanego kredytu, czyli 10200 zł. Według powyższych parametrów miesięczna rata kredytu wyniesie go 474,22 zł, zaś całkowity koszt 1381,21 zł.

Reasumując, oferta szybkich kredytów, tudzież pożyczek gotówkowych dostępnych na rynku nie jest specjalnie zróżnicowana. Miesięczne raty kredytowe nie różnią się drastycznie miedzy poszczególnymi bankami, co automatycznie przekłada się na niewielkie zróżnicowanie pod względem finalnego kosztu kredytu. Wybierając się po kredyt gotówkowy na wakacje, sprawdźmy najpierw w naszym banku, w którym mamy ROR. W następnej kolejności, jeśli nasz macierzysty bank nie zaoferuje ciekawych promocji lub upustu poszukajmy u konkurencji.

Ponadto warto zapamiętać, iż każdy bank przed udzieleniem kredytu sprawdzi naszą historie w BIK. Jeśli mamy na karku inne kredyty lub pożyczki w banku lub SKOK-u podczas procesu przyznawania kredytu wszystko wyjdzie na jaw. Celowo w niniejszym artykule podaliśmy przykład Jana Kowalskiego, który myślał, że mając kredyt hipoteczny w SKOK-u szybciej dostanie kredyt gotówkowy w innym banku. Nic bardziej mylnego! To czy dostaniemy kredyt, czy nie decyduje nasza historia w BIK oraz aktualna zdolność kredytowa do obsługi zadłużenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *